Zależy nam na uczciwych i dobrych Partnerach Biznesowych. Niestety na rynku działają też firmy, które sprzedają w sposób nieuczciwy i bardzo często niezgodny z prawem.
Wystarczy chwila nieuwagi, by nasze dokumenty trafiły w niepożądane ręce.
Dbanie o dokumenty tożsamości, a przede wszystkim dowód osobisty to pierwszy i najbardziej podstawowy krok do tego, by skutecznie bronić się przed próbami wyłudzenia pożyczki lub kredytu.
Chroń swoje dokumenty podczas podróży, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, do których zaliczyć można m.in. lotnisko czy środki komunikacji publicznej.
Sprawdzaj czy posiadasz przy sobie dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości. Gdy zauważysz, że nie posiadasz go przy sobie – niezwłocznie go zastrzeż.
Dokumenty posiadające nasze dane osobowe to przedmioty, których posiadanie ogromnie ułatwia oszustom zaciągnięcie pożyczki na nasze nazwisko.
Kredyt czy pożyczkę można wyłudzić nie tylko dzięki kradzieży dowodu osobistego.
Jeśli więc zależy Ci na bezpieczeństwie swoich finansów, dbaj nie tylko o dokumenty, lecz także o ochronę danych osobowych. Uważaj na to, komu podajesz informacje, takie jak: numer dowodu, PESEL, adres zameldowania czy imiona rodziców.
Nie przesyłaj żadnych ważnych danych drogą mailową czy SMS-ową. Informacje z tego typu źródeł można bardzo łatwo wykraść.
Usługa stworzona przez BIK z myślą o ochronie klientów pozwala na każdorazowe otrzymywanie wiadomości SMS ze specjalnym powiadomieniem dotyczącym sprawdzania naszej oceny w bazie BIK przez zewnętrzne instytucje takie jak banki czy firmy pożyczkowe.
Otrzymanie SMS-a może oznaczać, że ktoś próbuje uzyskać kredyt podając nasze dane. Dzięki alarmowi dowiemy się o próbie potencjalnego wyłudzenia przez daną instytucję zwiększając nasze szanse na szybką i skuteczną reakcję.
Nie przesyłaj żadnych ważnych danych drogą mailową czy SMS-ową. Informacje z tego typu źródeł można bardzo łatwo wykraść.
Wysyłanie skanów lub zdjęć naszych dowodów osobistych – zarówno listownie, jak i internetowo – jest kolejnym potencjalnie niebezpiecznym działaniem.
Podczas zawierania umów na odległość, a także podczas wszelkich weryfikacji tożsamości w serwisach internetowych, często proszeni jesteśmy o przesłanie skanów naszego dowodu osobistego. Będąc świadomi ewentualnych konsekwencji takiego czynu, zgadzamy się na taką prośbę i bezmyślnie dokonujemy wysyłki.
Jeśli zależy nam na własnej ochronie, nigdy nie przystawajmy na propozycję przesłania skanów dokumentów, lecz szukajmy innego sposobu potwierdzenia tożsamości – np. poprzez dokonanie bankowego przelewu weryfikacyjnego na symboliczną sumę pieniędzy.
Jeśli Twój dowód osobisty zginie – jak najszybciej dokonaj zastrzeżenia dokumentu. Dowód osobisty możesz zastrzec na Policji lub w oddziale banku, w którym posiadasz konto.
W przypadku, gdy ktoś spróbuje wyłudzić kredyt na Twój dowód osobisty – zgłoszenie zaginięcia dokumentu chroni Cię przed konsekwencjami oraz pozwala na szybsze odnalezienie sprawcy.